OSP Kobiór

2017

 

DZIEŃ STRAŻAKA

01.05.2017

 W dniu 01.05.2016r. obchodziliśmy w naszej jednostce Dzień Strażaka. Obchody jak co roku rozpoczęła Msza Święta w kobiórskim kościele. Po Mszy spotkaliśmy się wraz z naszymi rodzinami i zaproszonymi gośćmi na wspólnym poczęstunku. Podczas spotkania każdy z druhów naszej jednostki został uhonorowany okolicznościową statuetką z okazji 130-lecia naszej jednostki. Była to również okazja podczas której naczelnik OSP Kobiór dh. Edward Tomaszczyk wyjaśnił zgromadzonym w jaki sposób w zbiorach archiwum państwowego dotarł do pierwszych zapisków o istnieniu Policji Ogniowej w Kobiórze. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział we Mszy Świętej w naszej intencji oraz za dotychczasowe wsparcie.

 

NIE WYPALAJ TRAW !

31.03.2016

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie kolejny już raz apeluje, o zachowanie ostrożności oraz rozsądku i nie wypalanie traw  !!!
Za ponad 90 %  tych pożarów odpowiadają ludzie !!!
Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych.  Przyczyną ponad 94% pożarów jest działalnośc człowieka, gdyż nadal wśród wielu osób panuje przekonanie, że wypalanie traw powoduje jej szybszy i bujniejszy odrost, przynosząc więcej korzyści ekonomicznych.

Nic bardziej błędnego ponieważ:
1) ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza,
2) do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt,
3) podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia,
4) wypalanie traw powoduje ponadto, zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych,
5) wysuszone trawy i krzewy palą się bardzo szybko, a w przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli,
6) ogień z nieużytków często przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat,
7) pożary traw powodują również spustoszenie flory i fauny. Giną rośliny, bezkręgowce, owady, płazy, gady, dzikie ptactwo, ssaki leśne ora domowe,
8) każda interwencja to poważny wydatek finansowy dla państwa,
9) w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, bardzo często zaangażowana jest duża ilość strażaków i sprzętu, który w tym czasie może być potrzebny do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu.


POMYŚL, ZANIM TWOJA BEZMYŚLNOŚĆ STANIE SIĘ PRZYCZYNĄ TRAGEDII !!!

Linki :

 http://www.straz.gov.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Ruszyla-kampania-Stop-pozarom-traw/idn:36226

 http://www.stoppozaromtraw.pl/

 

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

21.03.2016

W dniu 17.03.2016r. odbyło się zebranie sprawozdawcze OSP Kobiór. Zgodnie z porządkiem obrad na zebraniu zostało przedstawione sprawozdanie z działalności organizacyjnej i finansowej OSP, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oraz uchwalono plan działanie na rok 2017. W zebraniu wzieli udział oprócz druhów OSP Kobiór również zaproszeni goście m.in wójt Gminy Kobiór, Przedowniczący Rady Gminy Kobiór, komendant KP PSP w Pszczynie, przedstawiciel ZOSP. Dziękujęmy wszystkim za przybycie.

 

ZMARŁ DH ANTONI GROLIK

08.02.2017

Dnia 08.02.2017 roku pożegnaliśmy wieloletniego oraz najstarszego (91 lat) członka naszej jednostki - druha Antoniego Grolik. Panu Antoniemu pragniemy podziękować za lata poświęceń i wyrzeczeń na rzecz ratowania i niesienia pomocy potrzebującym, a rodzinie i bliskim pogrążonym w żałobie składym najszczersze kondolencje.

 

OSP KOBIÓR BEZ 1% Z PODATKU

18.01.2017

Również w 2017 roku nasza jednostka nie bierze udziału w pozyskiwaniu środków pieniężnych na swoją działalność z tytułu przekazania 1% podatku.
Zachęcamy jednak wszystkich do
dalszego wspierania w ten sposób innych organizacji, a zwłaszcza tych działających na terenie naszej gminy. Jak również zachęcamy wszystkich mieszkańców Kobióra, niezależnie od stanu zameldowania do deklarowania w zeznaniach PIT miejsca zamieszkania jako KOBIÓR. Urząd Gminy Kobiór prowadzi nt. temat kampanie informacyjną:
"Jestem lokalnym patriotą, płacę podatki tam, gdzie mieszkam"

 

 

 KAMPANIA "NIE DLA CZADU"

14.01.2017

Jak co roku w okresie jesienno-zimowym w całej Polsce rusza kampania

„NIE  DLA  CZADU”

Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwa jak niebezpieczny potrafi być tlenek węgla zwany potocznie "czadem". W tym roku w kampanię aktywnie włączyli się kobiórscy strażacy, którzy w dniu 10.01.2017r. przeprowadzili z naszą młodzieżą szkolną szereg zajęć, mających na celu pokazać jak nie dać się "zaczadzić".