Historia

    Dokument stwierdzający powstanie stowarzyszenia strażaków w Kobiórze datowany jest na 26 marzec 1887r.  i znajduje się w dokumentach archiwalnych Muzeum Pszczyńskiego. Dokumentów do naszych czasów nie przetrwało wiele; następnym jest będący w posiadaniu OSP Kobiór kwit przekazania „cegiełki” dla OSP Kobiór w kwocie 5zł, datowanym dniem 1 sierpnia 1937r.

 

    Właśnie w tym dniu odbyła się uroczystość poświęcenia istniejącej do dziś remizy połączona z obchodami 50-lecia istnienia jednostki.

 

    W okresie powojennym do roku 1959 OSP Kobiór dysponowała tylko przyczepą wyposażoną w motopompę, węże i inny drobny sprzęt, który do miejsca pożaru transportowano końmi, a później już traktorem.

 

    W roku 1959 nasi strażacy otrzymali pierwszy samochód; był to ZIS-150. Pojazd ten służył strażakom do roku 1967 kiedy to kierownictwo Bazy Transportu Leśnego w Kobiórze przekazało na potrzeby OSP samochód PRAGA-F5 wyprodukowany w 1952 roku. Pracownicy Bazy Transportu Leśnego, którzy w większości byli członkami OSP Kobiór, pojazd ten wyremontowali i przebudowali na samochód bojowy.

 

 

    Pojazd ten służył do 1993 roku, a zastąpiony został samochodem STAR 244, przejętym od Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieruniu Starym. Był to samochód wyprodukowany w 1976 roku i służył naszym strażakom do października 2006 roku, kiedy to został wycofany z użytkowania ze względu na zły stan techniczny.

 

 

     Upłynęło kilka miesięcy zanim w remizie OSP Kobiór pojawił się nowy wóz. Dzięki staraniom kobiórskich druhów, nasza jednostka pozyskała od francuskich strażaków wóz bojowy GBA 3/15 marki Berliet wyprodukowany w 1980 roku. Pojazd ten po kilku przeróbkach został w połowie kwietnia 2007 roku wprowadzony na podział bojowy i służy naszym strażakom w niesieniu pomocy społeczeństwu.

 

 

      W październiku 2012 roku pozyskaliśmy od strażaków z Francji samochód VW Transporter Syncro z napędem 4x4, wyprodukowany w 1988 roku. Po kilku przeróbkach pojazd został doposażony w niezbędny sprzęt i w 2013 roku wprowadzony na podział bojowy jako GLB 0,3.