OSP Kobiór

2019

NIE DLA CZADU

 03.12.2019

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie,
 apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych !!!
Niewłaściwie eksploatowane piece, przewody kominowe spalinowe i dymowe,
mogą doprowadzić do powstania pożaru lub silnie trującego tlenku węgla,
stanowiącego zagrożenie dla wszystkich mieszkańców !!!
Zapoznaj się z zasadami i bądź bezpieczny !!!
 
 

RAK NA WSPAK

 23.11.2019

 28 września 2019r nasza jednostka wzięła udział w wydarzeniu Charytatywnym RAK NA WSPAK, które odbyło się w Wyrach i zostało zorganizowane dla Piotrka - małego mieszkańca Wyr, który zmaga się z chorobą.
Jest nam niezmiernie miło, za podziękowania które otrzymaliśmy.

   Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć Piotrka, może uczynić to poprzez Fundację Iskierka

 

GBA BERLIET

22.11.2019

22 listopada 2019r. pożegnaliśmy po ponad 12 latach służby w OSP Kobiór naszego Berlieta GBARt 3/15. Samochód trafił do OSP Grabówiec w gminie Pułtusk. OSP Grabówiec do tej pory posiadała tylko lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.
Mamy nadzieję, że jeszcze przez jakiś czas samochód będzie niezawodnie służył społeczeństwu gdy zajdzie taka potrzeba

 

ŻYCIE MA PIERWSZEŃSTWO - KORYTARZ ŻYCIA

19.10.2019

W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:

1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunkukierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąćsię z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąćsię z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu.

2) na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunkukierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasaruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

 

ŚLUB OLIWI I PIOTRA

12.10.2019

W dniu 12.10.2019 przedstawiciele naszej jednostki wzięli udział w podniosłym wydarzeniu jakim był ślub i wesele Oliwi z druhem Piotrem.
Młodej Parze życzymy samych szczęśliwych i radosnych dni w wspólnym życiu.
Oliwio serdecznie witamy Cię w naszej strażackiej rodzinie !
Piotrze, Tobie życzymy bezpiecznych powrotów z każdej interwencji OSP Kobiór do domu gdzie będzie czekała na Ciebie Oliwia. 

 

ĆWICZENIA KOMPANI ODWODOWEJ

07.09.2019

07.09.2019 o godzinie 8:01 zostaliśmy zadysponowani do udziału w ćwiczeniach kompani odwodowej nr 9 Pszczyna. Ćwiczenia były zorganizowanie na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kobiór w Kobiórze przy al. Książeńcej w okolicach Zameczku. Scenariusz ćwiczeń zakładał walkę z pożarem lasu na dużym obszarze oraz konieczność wykonania zaopatrzenia wodnego. W ćwiczeniach wzięło udział kilkanaście jednostek OSP z terenu powiatu pszczyńskiego pod dowództwem JRG Pszczyna.

>>> zdjęcia - klik w link <<<

 

SPSP88 REPORTAŻ W TV

05.09.2019

Lokalna francuska stacja telewizyjna wyemitowała reportaż ukazujący działalność naszych przyjaciół ze stowarzyszenia SPSP88 mieszczącego swoje zbiory sprzętu strażackiego w miejscowości Golbey - Francja. Wspaniali ludzie, pasjonaci, strażacy, miłośnicy pożarnictwa, wolontariusze którzy wolnej chwili odrestaurowują zabytkowy sprzęt. W reportażu jest tylko mała cześć pokaźnego wyposażenia które można zobaczyć w siedzibie muzeum. W ich zbiorach, o czym wspomniane jest w materiale jest również lekki samochód pożarniczy marki Żuk przekazany do muzeum w Francji przez OSP Kobiór w ramach współpracy i w podziękowaniu za przekazane samochody dla naszej jednostki.
Były to samochódy Berliet który został obecnie zastąpiony nowym samochodem oraz VW Transporter który służy nadal naszej jednostce!

>>> Link do materiału video <<<

 

ĆWICZENIA Z RATOWNICTWA TECHNICZNEGO 

02.09.2019

W dniu 02.09.2019 druhowie naszej jednostki kolejny dzień zapoznawali się z wyposażeniem i obsługą naszego nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

 W tym dniu przeprowadziliśmy również ćwiczenia z ratownictwa technicznego i ewakuacji poszkodowanego z pojazdu osobowego. Do ćwiczeń wykorzystaliśmy sprzęt, który mamy do dyspozycji na naszym samochodzie m.in zestaw hydrauliczny P630 SG firmy Lukas ratownictwa technicznego, który udało nam się pozyskać dzięki dofinansowaniu w 2018r. 

W ciągu najbliższych dniu samochód ratowniczo-gaśniczy Renault D16 4x4 powinien zostać wprowadzony na podział bojowy OSP i będzie służył podczas naszych interwencji zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców gminy Kobiór. 

ZDJĘCIA - klik w link

 

ODBIÓR NOWEGO SAMOCHODU

28.08.2019

W dniu 28.08.2019 przedstawiciele naszej jednostki odebrali z firmy "Szczęścniak Pojazdy Specjalne Sp z o.o."  nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault D16 4x4.

Teraz przed nami klika dni aby zapoznać się z jego obsługą i doposażyć w osprzęt potrzebny do przeprowadzania akcji ratowniczo gaśniczych.
Następnie samochód zostanie wprowadzony na podział bojowy OSP Kobiór i zastąpi wysłużonego GBA-Rt 3/15 Berliet

Wkrótce opublikujemy więcej zdjęć i informacji o nowym samochodzie.

 

ZAMÓWIENIE PUBLICZNE NA SAMOCHÓD DLA OSP KOBIÓR

09.07.2019

W Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Kobiór w dziale zamówień publicznych zostało opublikowane ogłoszenie:

Ogłoszenie o zamówieniu publicznym pn. "Zakup nowego specjalistycznego średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego przeznaczonego do likwidacji zagrożeń środowiska naturalnego na terenie działania OSP w Kobiórze"

Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie przetargu.

 

Z FANTOMEM NA TURNIEJU

02.06.2019

W dniu 02.06.2019r. korzystając z gościnności organizatorów zagościliśmy z naszym fantomem na Kiko CUP w Kobiórze. Turniej organizowany był przez Leśnik Kobiór. Młodzi piłkarze z wszystkich drużyn jak również ich rodzice podczas przerw pomiędzy fascynującymi meczami mogli poćwiczyć RKO na naszym fantomie.

 

ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

14.05.2019

W dniu 14.05.2019r. druhowie naszej jednostki z naszym fantomem do nauki reanimacji odwiedzili Szkołę Podstawową w Kobiórze. W dwóch klasach przypomnieliśmy najmłodszym o zasadach wzywania służb ratunkowych i zasadach udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie. 

 

 POWIATOWE OBCHODY DNA STRAŻAKA

11.05.2019

W dniu 11.05.2019r.  przedstawiciele naszej jednostki wraz z naszym pocztem sztandarowym udali się do Rudziczki na Powiatowe obchody Dnia Strażaka. Uroczystość była połączona z 70-leciem istnienia OSP Rudziczka. Podczas uroczystości został zaprezentowany i poświęcony nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który OSP Rudziczka pozyskała kilka miesięcy temu.

 

  WIZYTA W PRZEDSZKOLU

10.05.2019

W dniu 10.05.2019r. jako zaproszeni goście odwiedziliśmy kobiórskie przedszkole. Celem naszej wizyty było przybliżenie wszystkim przedszkolakom pracy strażaka oraz pokazanie sprzętu którym dysponuje nasza jednostka OSP. Dziękujemy serdecznie za miłe przyjęcie!

 

 PROMESA NA NOWY SAMOCHÓD RATOWNICZO-GAŚNICZY

09.05.2019

W dniu 09.05.2019 przedstawiciel zarządu naszej jednostki odebrał od wiceministra MSWiA promesę na sfinansowanie zakupu nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Kobiór. Uroczyste wręczenie promes odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Zakup będzie sfinansowany z środków budżetu Gminy Kobiór, dofinasowaniu z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego / MSWiA, środków ubezpieczeniowych oraz środków budżetu województwa śląskiego. 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w wspieranie naszych starań.

  zdjęcie z strony www.gov.pl

DZIEŃ STRAŻAKA

05.05.2019

W dniu 05.05.2019 obchodziliśmy w naszej jednostce Dzień Strażaka. Obchody tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w kobiórskim kościele. Po Mszy spotkaliśmy się w Domu Parafialnym wraz z naszymi rodzinami i zaproszonymi gośćmi na wspólnym poczęstunku. Podczas spotkania kilku naszych druhów otrzymało odznaczenia. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za udział we Mszy Świętej w naszej intencji oraz za dotychczasowe wsparcie.

 

DROGA KRZYŻOWA ULICAMI KOBIÓRA - ZABEZPIECZENIE

12.04.2019

Jak co roku ulicami ulicami Kobióra przeszła Droga Krzyżowa zorganizowana przez Parafię Wniebowzięcia Najświętszej  Maryi Panny w Kobiórze. Druhowie z naszej jednostki  wspólnie z Policją pomagali w zabezpieczeniu trasy oraz przygotowali oświetlenie miejsca inscenizacji ostatnich stacji.

NOCNA WICHURA NAD KOBIÓREM

11.03.2019

Od godziny 2:17 w dniu 11.03.2019r nasza jednostka prowadziła interwencje przy usuwaniu skutków wichury, która przeszła w nocy nad regionem. W działaniach czynny udział brało kilkunastu druhów OSP Kobiór. W pierwszej kolejności zostaliśmy zadysponowani do pożaru traw, który powstał na skutek ponownego rozpalenia przez silny wiatr niedogaszonego ogniska. Następnie udrożniliśmy przejezdność DK1, drogi kobiórskiej w kierunku Tych oraz dróg lokalnych.  Kolejne działania były związane z zabezpieczeniem uszkodzonych dachów oraz usuwaniem drzew, które pochyliły się na elewację budynków.
Na szczęście podczas działań
na terenie naszej Gminy nie otrzymaliśmy zgłoszenia o osobach poszkodowanych, które wymagały udzielenia pomocy z związku z wystąpieniem i skutkami wichury.

 

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE

 23.02.2019

W dniu 23.02.2019r. odbyło się zebranie sprawozdawcze OSP Kobiór. Zgodnie z porządkiem obrad na zebraniu zostało przedstawione sprawozdanie z działalności organizacyjnej i finansowej OSP, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej oraz uchwalono plan działania na rok 2019. W zebraniu wzieli udział oprócz druhów OSP Kobiór również zaproszeni goście m.in wójt Gminy Kobiór, Przedowniczący Rady Gminy Kobiór, zastępca komendanta KP PSP w Pszczynie oraz przedstawiciel powiatowego ZOSP. Dziękujęmy wszystkim za przybycie.

 

ZASADY UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

14.02.2019 i 19.02.2019

Podczas zajęć sportowych organizowanych przez LKS Leśnik Kobiór, druhowie z naszej jednostki przypomnieli młodzieży zasady prawidłowego wzywania i udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć były wykorzystane nasze nowe fantomy do resuscytacji. Każdy chętny miał możliwość poćwiczenia i dzięki specjalnej aplikacji sprawdzenia efektywności wykonywanych czynności.

 

  1% Z PODATKU

13.02.2019

Jak w ubiegłych latach OSP Kobiór nie pozyskuje środków z 1% podatku PIT. Zachęcamy jednak wszystkich do wspierania organizacji pożytku publicznego poprzez przekazanie 1% podatku, a zwłaszcza tych organizacji działających na terenie naszej gminy (np. na rzecz Przedszkola lub Szkoły Podstawowej w Kobiórze).
Jak również zachęcamy wszystkich mieszkańców Kobióra, niezależnie od stanu zameldowania do deklarowania w zeznaniach PIT miejsca zamieszkania jako KOBIÓR. Pamiętajmy, że prawie 38% naszego podatku trafia do Gminy właściwej dla zadeklarowanego w formularzu PIT miejsca zamieszkania. Dzięki temu Gmina otrzymuje fundusze na realizację inwestycji jak również bieżące funkcjonowanie.
Urząd Gminy Kobiór prowadzi nt. temat kampanie informacyjną:
"Jestem lokalnym patriotą, płacę podatki tam, gdzie mieszkam"

 

WOŚP

13.01.2019

 OSP Kobiór na kobiórskim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 
Przed Gminnym Domem Kultury gdzie miał miejsce finał zaprezentowaliśmy sprzęt jakim dysponuje nasza jednostka. Wszyscy chętni mogli się zapoznać m.in z zestawem hydraulicznym P630 SG firmy Lukas do ratownictwa technicznego, który udało nam się pozyskać w 2018 roku. 

 

ODŚNIEŻANIE DACHU SZKOŁY

11.01.2019

 Po obfitych opadach śniegu na prośbę dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kobiórze odśnieżyliśmy kilkaset metrów kwadratowych powierzchni dachu. Między innymi odśnieżyliśmy dachy obu sal gimnastycznych na których zalegała ok 30-40 cm warstwa śniegu.

Przypominamy, że 1 metr sześcienny mokrego śniegu może ważyć ok 800 kg co stanowi spore obciążenie dla konstrukcji dachu.